Connect with us

Фудбал

Лука Модриќ ги уништи играчите на Леванте, ги исфрли од лигата, а потоа им покажа дека е вистински господин

Реал Мадрид порано ја обезбеди титулата, па мечот против Леванте кој се бори за опстанок не му значеше ништо. Но, Реал е господски клуб, игра до крај без никакви калкулации, па Карло Анчелоти ги изведе најсилните 11, а сето тоа резултираше со „трагедија“ на гостите кои загубија со 6:0.

Блескаше и благодарниот и искусен хрватски играч за врска Лука Модриќ кој за само 30 минути стигна до дури три асистенции.

Модриќ ја забележа првата асистенција во 13. минута, втората во 34. и третата во 45. минута, па Реал на полувреме веќе имаше 4:0.

Реал на две кола пред крајот има 84 бода, а во следното коло ќе игра против Кадиз, уште еден тим кој се бори за опстанок, но целиот фокус сепак е на финалето од Лигата на шампионите што ќе се игра во Париз на 28 мај, каде Кралевите ќе му бидат ривал на Ливерпул. Но, немојте да се чудите доколку Реал против Кадиз игра во супермоќен тим …

Леванте е последен на табелата и официјално се прости од Ла Лига, а пред „играта на одлучување“ подготви ред на Бернабеу за шампионите, но тоа не им помогна и не донесе милост кај играчите на Реал, иако многу од нив подоцна ја покажаа својата господарска страна.

Модриќ им одржа лекција на играчите на Леванте на теренот, а потоа преку својот Твитер профил им испрати убави зборови.

„Никогаш не е убаво да се види екипа како испаѓа. Среќно за Леванте и неговите навивачи“, напиша Модриќ, додека Винисиус Жуниор на крајот од натпреварот го прегрна искусниот Моралес, обидувајќи се да го утеши.

 

Реклама

Facebook