Поврзи се со нас

Други спортови

Мајк Тајсон пред да се врати: Стар? Тој збор нема смисла…

За осум дена, Мајк Тајсон ќе влезе во рингот по пауза од 15 години.

Легендарниот боксер и еден од најголемите хитери некогаш се враќа на егзибициски натпревар против друга легенда Рој Џонс јуниор, и сигурно е дека ќе гледаме вистински спектакл.

Тоа го ветија и двајцата борци. Тие нема да се штедат, тие се во одлична форма и покрај тоа што имаат заедно 105 години.

Иако има 54 години, Тајсон изгледа феноменално. Тој никогаш не бил полесен, сепак има брзина и тврд удар и смета дека нема смисла да се каже дека е стар кога е во оваа физичка состојба.

“Стар? Тој збор воопшто нема смисла. Тоа е само ново време, нов период на размислување во нашите животи”, рече Тајсон и додаде:

“Ова е она што сакаме да го направиме. Понекогаш боговите на војната ве гледаат и велат:” Морате да работите повеќе “. Не би се вратил назад ако не бев целосно подготвен”, јасно објасни Мајк Тајсон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

Тајсон и Џонс ќе влезат во рингот следната недела. Предвидени се осум рунди од по две минути и нема да има судија покрај рингот. Значи, победникот ќе го добиеме само со можен нокаут и тоа сигурно го гарантира спектаклот.

loading...

Facebook