Connect with us

Други спортови

Мамеше во Лондон, а во Токио стана херој на нацијата!

Грејсија Поли се одмазди по девет години и еден ден чекање.

На Олимписките игри 2012 во Лондон, бадминтонката беше елиминирана од турнирот во групната фаза, бидејќи наводно поставила противник за вкрстување во четвртфиналето.

33-годишникот влезе во историјата на Индонезија во Токио, земја во која бадминтон е можеби најпопуларниот спорт.

Имено, во пар со десет години помладата Апријани Рахају, таа освои злато, првото за нејзината земја, кое претходно беше главно во сопственост на Кина, Јапонија и Јужна Кореја.

Финалето беше полесно отколку што се очекуваше бидејќи кинеската двојка Чен и Хуа Јин беа поразени со сигурни 2: 0 (21:15; 21:19) во 57 минута игра.

Во вториот сет со резултат 18:10 во еден момент му пукна рекетот па мораше да ја напушти играта за да земе нов.

Во меѓувреме, нејзината партнерка беше принуден да игра сама против двајцата, таа се врати во игра побрзо и подобро, па тие некако успеаја да го постигнат тој поен во 19:10.

Тоа беше доволно за да го заборави срамот што го доживеа во Лондон, бидејќи наводно не направила доволно за време на играта и нејзиното однесување било навредливо за спортот.

Поли во својата земја е позната како модел за реклами, а во декември се омажи за бизнисменот Феликс Џимин.

Изминатиот период беше многу тежок за неа бидејќи нејзиниот брат почина од коронавирус. Сега чувствува неопислива среќа. Кога ја слушна химната не можеше да ги задржи солзите.

Facebook