Connect with us

Фудбал

Манчестер Сити го преживеа „пеколот“ на „Ванда Метрополитано“ и се пласираше во полуфинале!

Атлетико Мадрид и Манчестер Сити ремизираа вечерва (0:0) во реванш натпреварот од четвртфиналето на Лигата на шампионите.

На овој натпревар Сити успеа да ја задржи предноста од првиот дуел во кој победи со 1:0 и на крајот се пласираше меѓу четирите најдобри екипи во Европа.

Атлетико Мадрид имаше огромна поддршка од трибините од првата минута, но домашните речиси ништо не направија во првото полувреме. Во првиот половина час се играше главно на средината на теренот, па Сити ја имаше иницијативата.

Првата вистинска можност на натпреварот ја видовме во 30. минута кога гостите за малку ќе поведат на Ванда Метрополитано.

Махрез одлично го поигра Вокер, кој му ја додаде топката на Фоден, а тој го ангажираше Гундоган, кој шутираше од шест-седум метри, но стативата го спаси голот на Атлетико Мадрид.

Во вториот дел Атлетико Мадрид беше многу поконкретен, за на крајот на овој дуел поопасно да се закани кон голот на Едерсон.

Домашните првпат се обидоа во 47. минута кога шанса имаше Гризман, но гол немаше. Истиот играч имаше одлична шанса десет минути подоцна. Жоао Феликс доби одлична работа, а Гризман шутираше од волеј од 18 метри, но топката отиде крај голот на гостите.

Атлетико повторно се закани во 70. минута. Жоао Феликс повторно мина одлично и му ја додаде топката на Де Пауло, кој одлично шутираше во првиот контакт со топката на натпреварот, но топката повторно отиде покрај голот на Едерсон.

Седум минути подоцна, Реиналдо центрираше од левата страна и повторно го пронајде Де Пауло, кој и овојпат ја испрати топката покрај голот на Манчестер Сити.

Домашната екипа имаше одлична шанса во 87. минута. Еден од играчите на Атлетико испрати одлична топка до Коке кој ја испушти за Куња, но неговиот удар во последната минута беше изблокиран од еден од играчите на Сити.

Две минути подоцна нова гужва во шеснаесетникот на Градот. Реинилдо погоди од левата страна, но одбраната на Сити повторно расчисти во последен момент. Во следниот напад, Фелипе силно го фаулира Фоден, по што судијата му покажа втор жолт или црвен картон.

Диего Симеоне ги испрати сите офанзивни играчи кои ги имаше на клупата во последните десет минути за да се обиде да стигне до голот и продолжението, но се чини дека беше доцна откако толку многу се фокусираше на одбраната на овој дуел.

Манчестер Сити успеа да ја задржи предноста од првиот дуел до крајот на мечот и сосема заслужено се пласира во полуфиналето каде го очекува уште едно големо дерби и пресметка против Реал Мадрид.

Реклама

Facebook