Connect with us

Кошарка

Марк Гасол повторно ќе игра во Шпанија

Лејкерси го разменија Гасол во Мемфис, но веднаш стана јасно дека Гасол нема да остане во Мемфис и ќе ја напушти во НБА лигата.

Освојувачот на НБА-прстен со Торонто Репторс, Марк Гасол реши дека е време да се врати дома, па така следната сезона ќе игра во Жирона.

Со доаѓањето во Џирона, Гасол по 13 години одново ќе игра во Европа, откако претходно ги носеше дресовите токму на Џирона и Барселона.

36-годишниот кошаркар играше две сезони во Џирона (од 2006 до 2008 година) и во тој период беше прогласен за најкорисниот играч во АЦБ лигата.

Facebook