Connect with us

Други спортови

Марко Одермат ги фрли Швајцарците во делириум

Во швајцарски Аделбоден се возеше најатрактивниот велеслалом во Светскиот куп.

По 14 години чекање, домашните навивачи имаа причина за славење бидејќи триумфот сезонава го постигна феноменалниот Марко Одермат со време од 2:34.45 и со тоа ги фрли во делириум швајцарските навивачи.

Австрискиот скијач Мануел Фелер со одлично второ возење стигна до второто место, кој имаше време од 2:34,93.

Подиумот го комплетираше Алексис Пинтуралт од Франција со време 2:34.99.

Најдобрите светски скијачи престојуваат во Аделбоден каде утре ќе возат слаломска трка.

Реклама

Facebook

Реклама