Connect with us

Фудбал

Мбапе договори се со новиот клуб

Летото пред нас веројатно ќе ни донесе два големи трансфери во светот на фудбалот.

Норвежанецот Ерлинг Халанд наводно договорил се со Манчестер Сити, а утринава вест од угледните медиуми во Франција говори дека и Кајлан Мбапе има нов клуб.

Францускиот напаѓач од лето ќе биде нов играч на Реал Мадрид, а до крајот на актуелната сезона треба да се знаат деталите од договорот за кој наводно мадридскиот клуб и Мбапе се договориле.

Претходно се зборуваше дека Мбапе е блиску до реал, а новите информации велат дека ова е готова работа и Мбапе во нападот ќе биде во друштво со својот соиграч од репрезентацијата Карим Бензема.

На почетокот на оваа година Мбапе одби да го продолжи договорот со ПСЖ кој истекува ова лето, па извесно беше дека ќе го напушти „Паркот на принцовите“.

Заинтересирани беа и Ливерпул, но некако тивко го посакуваа Мбапе, додека Реал беше конкретен и се чини дека им се исплатеше.

Првите шпекулации се дека Мбапе треба да потпише четиригодишен договор со кралевите, но за повеќе детали и потврда на трансферот ќе почекаме до крајот на јуни.

Реклама

Facebook