Connect with us

Тајмаут

Медицинската сестра призна дека ја лажела полицијата и одлучи да ја открие вистината

Диего Марадона почина во средата во својот дом во Буенос Аирес на 60 години.

Смртта на Марадона го потресе фудбалскиот свет и многумина се многу тажни што еден од најдобрите играчи на сите времиња веќе не е со нас.

Но, смртта на Марадона предизвика доста полемики бидејќи се обидува да се открие што всушност се случувало во неговата куќа на кобниот ден. Познато е дека Марадона имаше операција на главата неколку недели порано, а тој беше под надзор на лекар и медицинска сестра.

Сепак, имаше гласини дека никој не го посетил тој ден дури 12 часа, поради што е покрената истрага. Една од сестрите и рекла на полицијата дека била таму и го посетила Марадона во 6:30 часот наутро и дека сè било во ред.

Сепак, се покажа дека таа не ја зборуваше вистината. Аргентинецот Кларин објави дека неговата сестра признала дека ги излажала истражителите за тоа кога го посетила.

Наводно, сестрата слушнала звуци од собата на Марадона во 7:30 часот, но не отишла да види за што станува збор, а тоа не го навела во извештајот. Само неколку часа подоцна влезе во собата и сфати дека Марадона починал. Таа откри дека и било кажано што да и каже на полицијата, но таа решила да ја открие и вистината покрај сè.

Исто така, се појавија информации дека на амбулантата и требало 30 минути да пристигне, но истрагата покажала дека тие пристигнале 11 минути по повикот.

Facebook