Connect with us

Кошарка

Милвоки го победи Бруклин во одличен натпревар и намали на 2-1

Кошаркарскиот тим на Милвоки Бакс синоќа во одлична партија го победи Бруклин Нетс со 86-83 и успеа да намали на 2-1 во серија.

Нетс беа одлични на првите два натпревари и успеаја да поведат со 2-0 без застој и се чинеше дека имаат лесна работа против Бакс.

Сепак, Милвоки се разбуди во најважниот момент и тие синоќа успеаја да го победат Бруклин на свој паркет.

Домашниот тим фантастично го отвори натпреварот и по првиот дел поведе со 30:11. Сепак, Нетс успеа да се врати во втората четвртина, а на полувреме се замина со резултат 45:43 за домашниот тим.

И во продолжението од натпреварот, гледавме исклучително изедначен натпревар. Многумина очекуваа дека двата тима ќе бидат многу поефикасни, но на крајот тоа не се случи.

На тешка игра на крајот, играчите на Бакс беа подобри и на крајот успеаја да слават со 86:83.

Домашниот тим до победата го предводеше одличниот Миделтон со 35 поени и 15 скока, додека Антетокунмпо додаде 33 поени и 14 скока. Кевин Дурент се истакна кај Нетс со 30 поени, 11 скока и пет асистенции.

Јута Џез и ЛА Клиперс играа на вториот натпревар од синоќешната програма. На крајот победата ја забележаа кошаркарите на Јута, кои славеа со 117: ж111, и поведоа со 2:0 во оваа серија.

Јута до победата ја предводеше одличниот Мичел со 37 поени, четири асистенции и три скока, додека кај противничкиот тим најефикасен беше acksексон со 29 поени.

Реклама

Facebook