Connect with us

Фудбал

Минимална победа на Атлетико, Шахтар избегна пораз од Динамо

Објавено:

Атлетико Мадрид ја оствари втората победа во Лигата на шампионите совладувајќи го Баер Леверкузен со 1:0 на домашен терен.

Единствениот гол вреден три бода за домашната екипа го постигна Аловаро Мората во 78. минута од натпреварот.

Динамо Загреб остана непоразен на гостувањето кај Шахтар. Со резултат од 2:2 екипите си ги поделиа бодовите.

Резултатот го отвори Конопљанка во 16. минута од натпреварот и му донесе водство на домашната екипа од 1:0.

Олмо во 25. минута од натпреварот постигна гол за гостите од Загреб и го изедначи резултатот на 1:1.

Во 60. минута од натпреварот Орсиќ од пенал му донесе водство на гостинската екипа од 1:2.

Сепак Шахтар успеа да остане непоразен на домашен терен. Во 75. минута од натпреварот Додо ги постави конечните 2:2.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама