Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Мрежите мируваат во Мадрид – Лапорт намерно го удри Модриќ по лице

Дуелот започна динамично, но и доста нервозно. Двата тима веднаш тргнаа во напади. Во осмата минута Касемиро го фаулираше Де Брујн во грбот, што доведе до тензија меѓу играчите. Модриќ и Лапорте се туркаа, а во еден момент дефанзивецот на Сити се фрли на теренот држејќи се за лицето. На крајот главниот судија Даниеле Орсато ги покажа двата жолти картони.

Реал Мадрид - Манчестер Сити, реванш полуфинале од Лигата на шампионите (04.05.2022)

Во 12. минута Бензема шутираше преку вратата, а во 18. Французинот одлично го пронајде Винисиус, кој ги совлада градите, а потоа силно стрелаше од гумата, но од 16-17 метри ја испрати топката високо над гредата. Манчестер Сити возврати со уште почиста можност во 20. минута, кога Де Брујне со лукаво додавање го префрли Милитао и го пронајде Бернардо во шеснаесетникот. Португалецот шутираше крај гредата, но Куртоа шутираше сигурно.

Во 23. минута Жесус шутираше од 20 метри, но топката одлета на страна.

Натпреварот минува рамномерно, но нападите на гостите сепак делуваа поопасно. Во 40. минута Куртоа мораше да направи важна одбрана по вторпат откако удри подмолен волеј од Фоуден. Реал се обидуваше да нападне најмногу од левата страна поради активноста на Винисиус, но Кајл Вокер се снајде доста добро во одбраната.

Реал Мадрид му гостува на Манчестер Сити на Сантијаго Бернабеу во реванш полуфиналето на Лигата на шампионите. Пред една недела двата тима одиграа меч кој одзема здив на „Етихад“ во кој англискиот шампион победи со 4:3. Реал и Сити вечерва треба да одредат кој ќе биде противник на Ливерпул во финалето во Париз, кое е на 28 мај

 

Реклама

Facebook