Поврзи се со нас

Фудбал

Мурињо: Моите фудбалери беа фантастични и сега се фаворити за титулата

Пеп Гвардиола признава дека беше исфрустриран од начинот на кој неговите Манчестер сити. Манчестер Сити минатата сезона ја заврши без трофеј, а има лош старт во Премиерлигата и на оваа. Граѓаните загубија на гостувањето кај Тотнем со 2-0.

„По првиот гол, тие влегоа во длабока одбрана со шест и не беше лесно. Имавме шанси и не ги искористивме, а тие направија две-три шанси на контра и го загубивме мечот. Тимовите на Мурињо се такви – ќе згрешиш и ќе те казнат на контранапад. Не е лесно, Хери Кејн и Ндомбеле се на половината“, признава Гвардиола.

Со поразот, Сити се само на 11. место на табелата, додека Тотенхем се први и Гвардиола признава дека се фаворити за титулата.

„На првото место се, така што се пред другите во борбата за титулата. Има уште многу да се игра, ние заостануваме осум поени и тоа е тоа. Дали ќе биде можно да ги стигнеме ќе видиме, но мора да победуваме“, вели Каталонецот.

loading...

Facebook