Connect with us

Фудбал

Мурињо не завршил со трансферите во Тотенхем

Лондон, 31 август 2020 (МИА) – Новите засилувања на Тотенхем ќе му бидат на располагање на Жозе Мурињо за натпреварот против Локомотив (Пловдив). Тимот од Лондон ќе гостуваат на освојувачот на Купот на Бугарија во натпревар од второто квалификациско коло од Лигата на Европа.

Спарси се активни на трансфер пазарот ова лето, иако не даваат големи суми за нови играчи. Тие го доведоа играчот од средниот ред Пјер-Емил Хојберг за 15 милиони фунти од Саутемптон, го зедоа слободниот агент Џо Харт како резервен голман, а вчера го финализираа трансферот на десниот бек Мет Доерти од Волверхемптон.

На почетокот на летото го купија и Џовани Ло Селсо. Минатата сезона, аргентинскиот играч од средниот ред играше за Тотенхем како позајмен, но договорот имаше опција да го купи.

Мурињо сакаше да земе десен бек и во лицето на Доерти најде искусен играч. Во меѓувреме, тој се ослободи од Кајл Вокер-Петерс, кој се пресели во Саутемптон. Серж Орие, исто така, веројатно ќе го напушти клубот. Јан Вертонген замина на крајот на минатата сезона откако му истече договорот со „петлите“.

loading...

Менаџерот на Тотенхем сака да привлече централен напаѓач, бидејќи во отсуство на Хари Кејн нема кој да го замени. Една од опциите е Диего Кошта од Атлетико Мадрид, а друга – Калум Вилсон од Борнемут.

За мечот во Пловдив, лондонскиот тим ќе може да смета на играчот за врска Танги Ндомбеле. Францускиот репрезентативец во моментов е во карантин откако даде позитивен тест за Ковид-19. Тоа беше причината што тој беше отстранет од Франција. До мечот со Локомотив, тој може да биде целосно здрав и со негативен тест, но неговата подготовка е сериозно нарушена и играчот нема да биде во оптимална состојба.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com