Надал до Тим: Извини за победата , пример си ми мене и на другите !

Рафа во финалето го победи младиот Австриец , Доминик Тим со 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 и го освои 18. Гранд Слем во кариерата.

,,Доминик , извини. Ти си една еден од најдобрите примери на Тур. напорно работиш , секогаш се смееш , ти си добра личност. Ти благодарам што си голема инспирација за мене и за многу деца низ светот. Ако би сакал да изгубам од енкого , тоа би било од тебе.” , му рече Надал на Тим по победата во Париз.

Младиот Доминик Тим во полуфиналето го победи тенисерот број еден во светот, Новак Ѓоковиќ и многумина му предвидуваа дека би можел да го победи и Надал во финалето.