Поврзи се со нас

Други спортови

Надал во четвртфиналето на Мастерсот во Париз

Рафаел Надал се пласираше во четвртфиналето на тенискиот Мастерс турнир во Париз.

Тој го победи Австралиецот Џордан Томпсон со 2-0 во сетови (6: 1, 7: 6) на вечерашниот натпревар од осминафиналето.

Натпреварот понуди два различни сета. Надал побрза низ првиот без никакви проблеми и се чинеше дека продолжението ќе биде формалност. Но, Австралиецот во вториот сет играше како сосема поинаков тенисер. Томпсон ја крена играта толку многу што за малку ќе го добиеше вториот сет кога имаше сет топка и поен во сервис на Надал и поен во кој Рафа беше скоро исфрлен од замена, но Надал не би бил Надал доколку не се извлече од големи проблеми . После тоа, тај брејкот замина во страната на Надал, кој на крајот успеа да го предводи натпреварот до крај.

Досега Шварцман, Хумберт, Раониќ, Медведев и Карени Буста успеаја да се пласираат во четвртфиналето, а подоцна на програмата се и натпреварите Манарино – Зверев и Вавринка – Рубљов.

loading...

Facebook