Поврзи се со нас

Кошарка

Наградата за фер-плеј на годината дефинитивно мора да му припадне на тренерот на чешката кошаркарска репрезентација (ВИДЕО)

Во Лигата на шампионите на ФИБА, Тофаша и Нимбурк се натпреваруваа, а на овој натпревар беше виден исклучителен потег, кој слободно можеме да го наречеме „фер-плеј потег на годината“.

Кошаркарот Тофаша падна при една пауза и остана на паркетот неколку секунди, а гостите имаа можност да стигнат до лесни поени од нивниот напад на другата страна. Еден од кошаркарите имаше отворен удар за три поени …

Сепак, тренерот на Нимбург извика од клупата: „Стоп, застани, не шутирај“. Кошаркарите му се покоруваа на својот тренер и се откажаа од нападот на кошот, се додека кошаркарот на Тофаша, кој претходно лежеше на другата страна на теренот, не се врати во одбраната.

Турскиот клуб изрази благодарност, но и големо признание до гостинскиот тренер и играчите кои покажаа дека не се работи за бодови и победи…

loading...

Facebook