Поврзи се со нас

Фудбал

Најпознатото колено во светот на фудбалот: Лузни кои сменија сè

Понекогаш една повреда ја носи кариера во сосема поинаква насока, а неколку идентични повреди предизвикуваат фудбалерите никогаш повеќе да не можат да играат со полн капацитет.

На крајот на последниот и почетокот на овој милениум, Луис Назарио да Лима Роналдо беше без сомнение најдобриот играч на светот. Во тие неколку години, тој направи доволно за многумина да го сметаат за најдобар фудбалер досега.

Сепак, неколку тешки повреди на коленото и бројни операции го натераа да не го покажува својот целосен потенцијал до самиот крај.

Фотографијата на неговото десно колено полна со лузни е дефинитивно една од најтажните во историјата на фудбалот. Прашањето со право може да се постави каде би завршил Бразилецот ако повредите не го спречеа.

Тој претрпе најсериозни повреди додека играше за Интер. После тоа успеа да се врати и да го освои Мундијалот со Бразил во 2002 година, играше добро и во Реал Мадрид, но со текот на времето повредите го направија својот данок, тој исто така се здебели, па се прости од фудбалот во февруари 2011 година

Advertisement