Поврзи се со нас
Here is the banner code 300x250 for mobile:

Тајмаут

„Не е време за зборови, време е за солзи“

Светот на фудбалот е во голем шок по смртта на еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона.

Само неколку минути откако тажната вест беше потврдена, започна лавина реакции и пораки од познати фудбалски личности и клубови, чиј член беше Марадона за време на неговата незаборавна играчка кариера.

Меѓу првите што реагираа е Аргентинскиот фудбалски сојуз со порака:

„Збогум, Диего. Секогаш ќе бидете во срцата на сите на фудбалската планета “.

Бока јуниорс, еден од неговите клубови, имаше кратка порака:

„Вечна благодарност, вечен Диего“.

Олд Бојс „останаа без зборови“, додека Наполи на Марадона, клубот на кој му донесе голема титула во Серија А и практично стана божество таму, реагираше со следната порака:

„Засекогаш во срцето, вечен Диего“.

Потоа го додадоа следново:

„Сите ги чекаат нашите зборови. Но, кои зборови можеме да ги искористиме за болката што ја чувствуваме сега? Време е за солзи, ќе има време за зборови. Диего, те сакаме.

Реал Мадрид, еден од најпопуларните клубови во светот, реагираше на смртта на големиот фудбалски волшебник со следниве зборови.

„Еден од најдобрите фудбалери во историјата. „Диего Армандо Марадона остави неверојатно наследство, како мит за милиони фанови ширум светот.

Барселона, за која играше во раните осумдесетти, му ја испрати последната честитка на Марадона со зборовите „Благодарам за сè, Диего“.

Поранешниот селектор на Аргентина, Луис Сезар Меноти беше целосно уништен од веста.

„Бев уништен по веста за смртта на Марадона. Не можам да верувам, ова е страшна вест “.

Наскоро се огласи и Лотар Матеус, поранешниот тренер на Партизан. Двајцата беа капитени на тимовите од Германија и Аргентина, кои се сретнаа во финалето на СП 1990 во Италија.

„Почивај во мир, пријателе.

Светот на фудбалот е во шок и реакциите пристигнуваат од час во час.

Овој 25 ноември 2020 година ќе остане запаметен како еден од најтажните денови во историјата на светскиот фудбал.

loading...

Facebook