Connect with us

Фудбал

Не се плашете да сонувате, соништата се исполнуваат, доказ за тоа е младиот Миранда кој синоќа освои пехар со Бетис (ВИДЕО)

Фудбалот е полн со неверојатни приказни, а една од нив е напишана синоќа на стадионот во Севиља. Бетис ја победи Валенсија на стадионот Ла Картуха во нивниот град по подоброто изведување пенали. 120 минути игра претходно завршија со резултат 1:1, па одлучи пенал лотаријата. Тензијата беше огромна, а драмата отиде кај играчите на Бетис кои ги искористија сите пет удари од белата точка. Единствено пропушти младиот играч за врска на Валенсија, Јунус Муса, по што следуваше големо славје на Бетис, кој првпат по 2005 година го освои трофејот.

Тоа беше петто финале на Купот на кралот на Бетис и трет трофеј, втор во 21 век. Валенсија по 18-ти пат беше во финалето и остана на осум освоени титули.

Особено емотивен беше легендарниот шпански фудбалер Хоакин и една од најголемите легенди на Бетис. Во солзи го прослави вториот трофеј и на најубав начин се збогува од фудбалот, откако најави крај на кариерата по завршувањето на сезоната.

Важна улога во оваа приказна има Хуан Миранда, кој го реализираше одлучувачкиот пенал за Бетис. Како петгодишен, тој отпатува во Мадрид за да го следи Бетис како навивач во неговото последно финале на Купот на кралот до вчера, а денес 22-годишниот постигна гол со кој донесе невидена радост на зелено-белите.

Вујкото на Миранда го носеше на натпреварите на Бетис, беше опседнат со тој клуб, но тешко можеше да замисли дека една кул априлска ноќ ќе си ги донесе себеси, Хоакин и неговиот пехар на кралот на Бетис со својот гол.

Таа 2005 година Бетис ја победи Осасуна со 2,1 во финалето на Висенте Калдерон по продолженијата. Оливеира и Дани беа стрелци за Бетис, чиј дрес се уште го носеше 40-годишниот Хоакин. Миранда, како што рековме, сето тоа го следеше од трибините и прослави лудо како 17 години подоцна.

Реклама

Facebook