Connect with us

Кошарка

Неверојатен договор го чека Лука Дончиќ

Лука Дончиќ ова лето ќе потпише нов договор со Далас Маверикс.

Според познатиот американски новинар Марк Штајн, по враќањето во САД, Лука чека петгодишен договор вреден 202 милиони долари.

“Дончиќ наскоро официјално ќе потпише продолжување на договорот со Далас од 202 милиони долари. Извори во лигата велат дека овие преговори ќе се одржат по Олимписките игри поради желбата на Дончиќ да освои медал со Словенија”, рече Штајн.

Дончиќ игра навистина феноменално со Словенија во Токио, а патот до полуфиналето и борбата за медал ќе го бара во четвртфиналето против Германија.

Лукa стана член на Далас во 2018 година. Тој беше избран за трет пик на драфтот и многу брзо стана голема sвезда.

Неговите магични забави ги воодушевуваат апсолутно сите. Словенецот игра неверојатна кошарка и без сомнение е еден од најдобрите кошаркари во светот.

Во моментов Дончиќ има четиригодишен договор со асови вредни нешто повеќе од 32 милиони долари.

Во својата НБА кариера, одличниот кошаркар има просек од 25,7 поени, 8,4 скокови и 7,7 асистенции по натпревар.

Facebook