Connect with us

Фудбал

Нојер: ФИФА се обиде да не замолчи, но гласот нема да ни го одземе

„Можеби ќе ни ги одземат лентите, но никогаш нема да ни ги одземат гласовите. Ние ги поддржуваме човековите права. Тоа сакавме да го покажеме. ФИФА може да не замолчи на капитенската лента, но ние секогаш ќе ги браниме нашите вредности“. Ова го соопшти капитенот на Германија, Мануел Нојер во врска со протестот на Германија пред почетокот на натпреварот против Јапонија во среда.

По заканата со санкции од ФИФА, неколку европски репрезентации се откажаа од идејата да носат капитенски ленти на виножитото за време на натпреварите на Светското првенство во Катар, но пред почетокот играчите на Германија останаа затворени. Тоа се случи пред претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, кој беше на трибините, а до него седеше германската министерка за внатрешни работи Ненси Фасер, која носеше лента „One Love“.

Нојер откри дека идејата за протестот е од играчите во тимот. Сакавме да направиме нешто и се прашувавме што би можело да биде. Сакавме да испратиме сигнал“. Паралелно со постапките на бундеслигашите, Германската фудбалска федерација објави порака на Твитер: „Со капитенската лента сакавме да ги покажеме вредностите што ги држиме во националниот тим – различноста и почитта. Ова не е политички став. , човековите права не се преговараат. Ова ќе требаше да биде очигледно, но за жал сè уште не е. Со тоа што ни забрануваат на лентата, ФИФА ни гази. Нашиот став не се менува“.

Претходно денеска министерот Фазер го критикуваше Катар дека на друг натпревар на германски навивач му беше забранет влез на стадионот со лента со виножито. „Ова не се совпаѓа со моето разбирање за безбедносните гаранции што ги добив од министерот за внатрешни работи на Катар. Безбедноста треба да важи за сите. Многу сум разочарана“, рече таа.

Facebook

Реклама