Connect with us

Кошарка

Ноќта во НБА беше обележана со пресметка помеѓу Кари и Тејтум

Published

on

Стеф Кари и Џејсон Тејтум одиграа одлични натпревари во победата на Бостон Селтикс над Голстен Стејд Вориорс со 119-114.

Кари и Тејтум ја одбележаа претходната вечер на подот во НБА. Кари беше одличен со 47 поени, но Тејтум последен се насмеа.

Најдобриот играч на Селтикс го заврши мечот со 44 поени и 10 скока и е најзаслужен зошто Бостон стигна до 31-та победа во сезоната.

Одлична вечер имаше и Никола Вучевиќ, кој со 25 поени беше првото име на натпреварот Чикаго Булс – Кливленд Кавалирс. Домашниот тим славеше со 106:96.

Изненадувањето на вечерта го приреди Мемфис Гризлис, кој на гостински терен го победи Милвоки Бакс со 115:128. На домашниот тим не му помогнаа 28 поени и 11 скока од Џанис Андетокумп.

Расположен беше и Бредли Бил со 37 поени во убедливиот триумф на Вашингтон визардс над Детритус Пистонс. Конечниот резултат беше 121: 100.

Феникс Санс изненадувачки претрпе тежок пораз од Сан Антонио Спарс. На крајот, „мамузите“ од Тексас триумфираа со 85: 111, а ги следеа Геј и Васел со 19, односно 18 поени.

 

Facebook