Connect with us

Кошарка

Нов Американец во дресот на Македонија – Букер од Мурсија добива македонски пасош

Македонската кошаркарска федерација размислува за екипирање на репрезентацијата по паузара заради корона-кризата. Во 2022 година сигурно ќе настапи со нов странец во тимот, откако пред крај е натурализацијата на плејмејкер од САД, а во план е и да се даде пасош и на Американецот кој игра на центарската позиција, потврдуваат од македонската Куќа на кошарката.

Аскија Букер игра на позицијата плејмејкер, висок е 188 сантиментри, а тежок 75 килограми. Во 2015 година се има пријавено на драфтот во НБА-лигата, но не беше избран од ниту еден клуб, по што настапуваше за неколку екипи во Д-лигата. Во 2018 година се сели во Шпанија, а по неколкуте успешни месеци во дресот на Бетис се сели во Мурсија, каде ги мина последни две сезони во Ендеса-лигата.

Македонија ги загуби првите две квалификациски средби против Естонија дома и Русија на гости, на кои улогата на странец ја имаше Шејн Витингтон, кој кариерата ја продолжи во Јапонија од каде што тешко би можел да одговори на барањата на Тодоров.

loading...

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com