Connect with us

Други спортови

Новак Ѓокови го пропушта и Мајами?

Published

on

Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ не се опорави од непријатната повреда што ја заработи на Австралија опен.

Ѓоковиќ ќе го пропушти турнирот во Дубаи, кој ќе започне на 14 март, и многу е можно да не игра на Мастерсот во Мајами.

Како што стојат работите сега, српскиот тенисер ќе се врати на терените на 11 април кога стартува Мастерсот во Монте Карло.

Ѓоковиќ следниот понеделник ќе стане играч со најмногу недели на врвот на АТП-листата – по 311. пат, тој ќе ја започне неделата како прв тенисер во светот.

Освен него, на Мастерсот во Мајами ќе недостасува и Роџер Федерер, иако беше најавен настапот на Швајцарецот.

Facebook