Connect with us

Други спортови

Новак Ѓоковиќ игра на Австралија Опен!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе настапи на првиот Грен слем турнир во сезоната на Австралија Опен.

По бројните шпекулации поврзани со вакцинацијата и забраната за учество на невакцинирани играчи, челниците на Австралија опен му дозволија на Ѓоковиќ да учествува на турнирот.

Ѓоковиќ го доби лекарското ослободување кое го побара и ќе настапи на првиот Грен слем сезонава.

„Одморив од многу долга и успешна сезона 2021 година. Уживав со семејството и драги луѓе. Сега одам во Австралија бидејќи добив ослободување и подготвен сум да живеам и дишам тенис во наредните недели. Ви благодарам на сите за вашеата поддршка“, рече Ѓоковиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole)

„Среќна Нова Година на сите! Ви посакувам многу здравје, љубов, радост и среќа. Да гледате, дишете и мислите љубов и да негувате почит кон секој човек и живо суштество на оваа прекрасна планета“.

Отвореното првенство на Австралија започнува на 17 јануари.

Реклама

Facebook

Реклама