Connect with us

Тајмаут

Новинарот кој прв дозна за смртта на Марадона: „Таа прва приказна е сомнителна, мојот извор ми го рече тоа“

Новинарот на аргентинскиот Кларино, Цулио Чајапета, прв ја објави веста за смрдеата на Диего Марадона.

Тој истакнува дека проверил двапати за да се увери, но дека немал сила да напише ниту еден ред за тажната вест.

Тој праша еден колега, а потоа куќата на Диего му ја потврди оваа вест.

„Застанав на колена и почнав да плачам“, изјави Чајапета за „Марка“.

Тој посочува дека Марадона починал во сон, и дека многу работи се измислици.

“Изворот ми рече дека се сомнева во приказната дека Диего станал, легнал повторно и починал. Починал во сон. Тој легнал во 23 часот и не се разбудил. Мислам дека последен пат неговиот внук го виде жив”.

Тој додава дека лекарите кои се грижеле за него ќе имаат многу проблеми во овој случај.

Тој се прашува зошто главниот лекар не повикал брза помош, а многу работи се тајни.

Да потсетиме, обдукцијата покажа дека причина за смртта на Марадона е пулмонален едем, што доведе до срцев удар. Утврдено е дека срцето на Марадона е зголемено и слабо и дека е потешко да се пумпа крв во остатокот од телото и дека легендата едноставно нема спас.

Facebook