Connect with us

Тајмаут

Новинарот кој прв објави за смртта на Марадона: Проверив од два извори, колегата објавуваше, јас плачев пред компјутер…

Веста за смртта на Диего Армандо Марадона ги преплави насловите за помалку од половина час. Заминувањето на великаните го сврте светот наопаку и отвори бездна на тага кај луѓето.

Кога веста се покажа како вистинита, се појави како гром. Особено што тоа потекнуваше од пенкалото на еминентниот аргентински новинар Чиапет , уредник на спортскиот дел на тиражниот весник Кларин, кој прв излезе на свет со ваква важна изјава. „Диего Марадона почина“ носи бура на одговорност, па на новинарите на Кларин им требаше цврста потврда дека заминувањето на легендата навистина се случило.

„Јас двојно проверив дали Марадона починал пред да објавиме. Не можев да напишам ниту еден ред, па еден колега ја заврши работата за мене. Потврда дојде од човек на кој му веруваше на Диего. И, кога конечно ја објавивме веста во 13.06 (17.06 по локално време), паднав на колена и плачев пред компјутерот“ – изјави Чиапет во интервју за Марка.

За Марадона се грижеше специјален медицински тим, кој цело време го чуваше. Една од медицинските сестри подоцна изјави пред судот дека го видела Диего жив во средата во шест часот наутро. Постои можност за небрежност во медицинската нега.

„Медицинската сестра подоцна негираше сè и призна дека компанијата во која работи и рекла што да каже. Јас навистина не знам дали има некаква небрежност. Но, верувам дека компанијата задолжена за грижата за Диего ќе има големи проблеми. Тие беа таму, задолжени за неговото здравје 24 часа на ден, работеа во три смени и немаа дефибрилатор во куќата. Па дали е тоа нормално? Крајно несериозен бидејќи Диего е пациент со историја на срцеви проблеми, кој штотуку се вратил од операција – додаде уредничката Кларина.

Поминаа два часа од моментот на смртта на Марадона до официјалното соопштение, според Чиапета. Нешто пред пладне во Аргентина, тој доби порака: „Хулио, Диего претрпе срцев удар“.

„Никогаш нема да кажам кој ми се јави. Изворите биле во стравопочит. Продолжив и наскоро ја објавивме веста.

И наскоро ја откри вистинската вистина и што всушност се случило тој ден. Имаше разни гласини дека Марадона шетал кога доживеал срцев удар, но околностите биле поинакви.

„Отпрвин добив информација дека Диего станал, одел и потоа повторно легнал и починал. Не бев убеден ниту сметав дека се случило. Верувам дека Диего почина во текот на ноќта, во сон. Тоа беше смрт додека спиеше. Тој отиде во кревет во вторникот околу 23 часот и едноставно не се разбуди повеќе. Внукот последен го видел жив.

Диего Марадона беше повеќе од фудбалер и покрај сите животни одлуки, како на кого, тој беше пример и внатрешна сила. Луѓето се навикнати на потрага по знаење и афирмација, затоа ја охрабруваат силата со разни амблеми. А, Марадона беше фудбалскиот.

Facebook