Поврзи се со нас

Фудбал

ОФИЦИЈАЛНО: Барса се договори со Атлетико за Суарез

Барселона, 24 септември 2020 (МИА) – Барселона на својата официјална веб-страница објави информација со која ја потврди разделбата со централниот напаѓач Луис Суарез.

Голманот бр.3 во целата историја на каталонскиот колос не влезе во плановите на новиот тренер Роналд Куман, кој го принуди заминувањето на Уругваецот.

Суарез помина шест сезони на стадионот „Ноу Камп“, постигнувајќи 198 гола и освојувајќи 13 трофеи. Алетико Мадрид ќе плати 6 милиони евра бонуси за своите права.

Цената е мала за класата на фудбалерот, бидејќи Барселона итно сакаше да се раздели од него, а неговиот договор беше само за уште една сезона.

❤ #9raciasLuis🔫 Thank you for the last six years!🙌 ¡Gracias por estos 6 años!😍 Gràcies per aquests 6 anys, Luis!ALL THE DETAILS http://barca.link/ExLH50BzwMz

Posted by FC Barcelona on Среда, 23 септември 2020

Advertisement