Поврзи се со нас

Фудбал

Официјално! Донесена е важна одлука за првото „Ел Класико“ во сезоната

Првото „Ел Класико“ во сезоната, Барселона-Реал Мадрид, закажано во 7. коло од Ла Лига, ќе се одигра во сабота, на 24 октомври, во 16:00 часот, на „Камп Ноу“. Ова е точно денот кога ќе се одржи иницијативата за доверба и за челниците на каталонскиот клуб, вклучувајќи го и сегашниот претседател, Бартомеу, исто така.

Еден од можните датуми за спроведување на гласањето за недоверба е викендот на 17 и 18 октомври, една недела пред стандардното генерално собрание на клубот. Друг датум што се разгледува е следниот викенд, 24 октомври, на кој е закажан „Ел Класико“ на „Камп Ноу“.

Реал Мадрид, помалку одмора

Со оглед на деновите пред „Ел Класико“, Реал ќе има еден ден помалку одмор, бидејќи во среда на 21 октомври ќе се соочи со Шактар ​​Доњецк во првиот предизвик од групната фаза од Лигата на шампионите. Од друга страна, Барселона ќе се соочи со Ференцварош ден претходно, во вторник, 20 октомври, на „Камп Ноу“.

Advertisement

Facebook

Реклама