Поврзи се со нас

Други спортови

Охрабрувачко издание на Новак: Се чувствував одлично

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во полуфиналето на Завршниот мастерс во Лондон, а негов противник таму ќе биде Доминик Тим. Првиот играч на светот ќе се бори за петтата титула на овој турнир во својата богата кариера.

Интересен е фактот дека Зверев имаше 19 винери повеќе од неизнудени грешки, а сепак загуби во два сета.

Се чувствував одлично. Само што успеав да ги направам вистинските удари во вистинските моменти. Во поголемиот дел од натпреварот беше неизвесно и натпреварот можеше да оди на која било страна , рече Новак Ѓоковиќ .

Српскиот тенисер во полуфиналето ќе игра против Доминик Тим, играчот кој го победи во групната фаза на претходното издание на Завршниот мастерс.

“На почетокот на неговата кариера, тој беше најдобар на земја, но фактот дека тој е еден од највредните и посветени играчи на Тур придонесе за него да се биде на врвот на својата кариера и на други површини, “, изјави најдобриот тенисер во светот.

Во второто полуфинале во Лондон ќе се сретнат Данил Медведев и Рафаел Надал.

 

 

loading...

Facebook