Connect with us

Фудбал

Пандев сака победа на Македонија над Косово

Published

on

Како и Македонија, ни Косово не успеа да се квалификува за „Евро 2020“ преку квалификации. Но, и двете репрезентации ќе имаат втора шанса да се квалификуваат преку Лигата на нации.

Македонија ќе биде домаќин на Косово во март во полуфиналето на Лигата Д во Скопје. Победникот ќе игра во финалето против победникот од другото полуфинале, Белорусија – Џорџија. И, победникот на ова финале ќе оди на „Евро 2020“.

Капитенот на нашата репрезентација, Горан Пандев се надева дека Македонија ќе го елиминира Косово.

„Сега во март нè чека Лигата на нации и се надевам дека преку ова натпреварување ќе уживаме во Македонија и ќе се квалификуваме за Евро 2020. Оваа генерација заслужува да игра во големиот настан. Знам дека ќе имаме голема поддршка од јавноста, тие ќе бидат нашиот 12-ти играч, и сето тоа зависи од нас. Имаме одлична можност да го победиме Косово, сепак во фудбалот сè може да се случи. И тие имаат квалитетно претставување, но оваа генерација ќе го докаже својот квалитет и се надеваме дека ќе се квалификуваме во Европа“, рече Пандев.

Advertisement

Facebook