Поврзи се со нас

Фудбал

Пелистер ита кон победа над Вардар по девет години од вечното дерби

По паузата од две години вечното дерби се враќа на теренот. Пелистер и Вардар важат за најголемите ривали во македонскиот спорт, а тие во рамките на првата македонска фудбалска лига ќе имаат и меѓусребна средба.

Последните пет одиграни натпревари меѓу овие две екипи не се во ползана Пелистер, но за денешниот екипата под Пелистер ита кон победа.

Последни пет меѓусебни натпревари:
13.05.2018 – Вардар – Пелистер 2-3
01.04.2018 – Пелистер – Вардар 0-0
19.11.2017 – Вардар – Пелистер 1-0
24.09.2017 – Пелистер – Вардар 0-1
28.05.2017 – Пелистер – Вардар 2-3

Натпреварот е закажан за денеска во 15 часот, на стадионот под Туме Кафе.

Advertisement

Facebook

Реклама