Connect with us

Други спортови

Перковиќ петти пат во низа до Европско злато

Хрватката Сандра Перковиќ го освои златниот медал во дисциплината фрлање диск на Европското првенство во Атлетика што се одржува во Берлин.

Резултатот на Перковиќ е 67,62 метри. Второто место и сребрениот медал е за домашната атлетичарка Германката Надин Милер која дискот го фрли на далечина 63 метри, додека трета беше Шанис Крафт исто така од Германија со 62,46 метри.

За Перковиќ ова беше петто злато во низа на ЕП со што стана рекордерка.

Реклама
Реклама

Повеќе од Други спортови

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com