Поврзи се со нас

Фудбал

Пиоли: Победата над Интер ќе ни донесе ентузијазам и самодоверба

Милано, 16 октомври 2020 (МИА) – Тренерот на Милан, Стефано Пиоли ги сподели своите очекувања за утрешното градско дерби против Интер.

– Милан има свој идентитет и начин на игра. Во нашата работа, тестовите никогаш не запираат. Ова е важен и тежок тест. Имавме многу малку време да се подготвиме, но и нашиот противник. Нашата авантура започна пред една година и имаме уште многу да подобриме, но го почитуваме нашиот противник, кој е потенцијален шампион. Ќе излеземе на терен со самодоверба. Ривалството се чувствува, за жал нема да има навивачи. Но, тоа е дефинитивно срдечен натпревар. Мораме да се подготвиме за натпреварот што е можно најдобро и да играме подобро од противникот. Се надевав дека ќе стигнам до дербито со три шампионски победи и успешно поминување низ квалификациите во Лигата на Европа. Досега добро се снаоѓаме, но и нашиот противник. Победата над Интер ќе ни донесе ентузијазам и доверба во нашите квалитети и карактеристики, изјави тренерот на „росонерите“.

За него, ова е натпревар против силен противник што ќе им овозможи да разберат каде може да се развиваат.

– Научивме многу од поразот во претходното дерби. Сфативме дека можеме да играме за победа и дека ако се откажеме од намерите дури и за момент, тоа е доволно, за сериозно да настрадаме. Го изградивме патот врз овој пораз. Од тогаш дефинитивно пораснавме, но нема смисла да размислуваме за минатото. Сега имаме попрецизен идентитет и веќе долго време играме со истата шема. Не му завидувам на Антонио Конте или некој друг за ништо.Тешко е да се направи разлика помеѓу мене и Конте. Ги познавам моите колеги, но не и лично. Не знам каков е нивниот пристап кон нивните играчи. Нашиот добар почеток на сезоната е дел од нашата подготовка за дербито. Некој ги определи за лесни натпреварите, но никогаш не е лесно да се победи. Беше важно да се минат квалификациите во Лигата на Европа, иако беше тешко, посочи Пиоли.

На прашањето за Златан Ибрахимовиќ, кој имаше проблем со коронавирусот, тренерот вели дека тој е „насмеан, со волја, решителен и дарежлив“.

– Тој е добро, но изгледа дека тренирал само една недела. Сепак, тој е подготвен да игра. Не мислам дека Анте Ребиќ ќе биде подготвен за утре. Следната недела ќе дознаеме кога ќе се врати. Неговата повреда беше деликатна. Тој беше решавачки на многу натпревари, но имам на располагање многу играчи. Јенс Питер Хауге ми остави добар впечаток. Тој е внимателно и паметно момче. Има брзина и техника што се важни за нашиот стил на игра. Тој веќе го разбира италијанскиот јазик доста добро, додаде Пиоли на својата прес-конференција пред натпреварот.

Advertisement