Connect with us

Фудбал

ПМФЛ: Струга победи, Шкупи ремизираше

– Лидерот Струга освои попладнево три бодови против Работнички во Скопје, додека второпласираниот Шкупи ремизираше на гостински терен против Академија Пандев во двата дерби натпревари во рамки на 24 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Во преостанатите два денешни натпревари, Силекс забележа гостинска победа над Победа, додека Македонија ЃП беше поуспешна на гостувањето против Тиквеш.

Колото ќе биде комплетирано в недела со дуелот меѓу Скопје и Шкендија, додека слободна е штипска Брегалница.

Advertisement

ПМФЛ-24 коло:

Академија Пандев – Шкупи 1:1

Победа – Силекс 1:5

Advertisement

Работнички – Струга ТЛ 0:1

Тиквеш – Македонија ЃП 0:1

Утре: Скопје – Шкендија

Advertisement

Слободна е Брегалница

Табела: Струга ТЛ 46, Шкупи 42, Шкендија 38, Силекс 38, Брегалница 32, Тиквеш 29, Македонија ЃП 29, Работнички 24, А. Пандев 20, Скопје 14, Победа 13. 

Advertisement
Advertisement