Поврзи се со нас

Фудбал

Почина легендарниот голман на Ливерпул

Легендарниот англиски голман Реј Клеменс почина денес на 73-годишна возраст.

Клеменс во својата кариера играше за Ливерпул и Тотенхем, а исто така беше и прв голман на репрезентацијата на Англија.

Со Ливерпул, тој знае само за успех. Освои пет шампионски титули во Англија и три Купови на европски шампиони.

Тој дојде во Тотенхем на 32-годишна возраст, а вредноста на трансферот беше 300.000 фунти.

Забележа и 61 настап за репрезентацијата на Англија.

loading...

Facebook