Connect with us

Фудбал

Подобро во аут наместо него: Сите сфатија дека Де Хеа избегнува да ја додаде топката на еден соиграч

Манчестер Јунајтед во саботата на домашен терен го победи Норич со 3-2.

„Црвените ѓаволи“ повторно се мачеа многу за да дојдат до трите бода, а уште еднаш херој на домашниот тим беше Кристијано Роналдо кој постигна хет-трик.

Роналдо успеа на Манчестер Јунајтед да му донесе важни три бода во борбата за Лигата на шампионите, иако навивачите пред мечот очекуваа дека ќе биде многу полесно против Норич.

Мета на критики и по овој меч беше Хари Мегваер, кој изгледа како да е проколнат откако пристигна на Олд Трафорд.

Мегваер и на овој меч имаше еден нереален потег кога со нов го удри Пол Погба во глава. Французинот збесна поради ова и мораше да побара лекарска помош, а навивачите останаа без зборови кога сфатија дека Мегваер всушност го удрил.

Капитенот на Манчестер Јунајтед нема среќа оваа сезона и се чини дека ја губи довербата кај соиграчите.

Тоа најдобро го покажа Давид де Хеа, кој во неколку наврати на мечот против Норвич имаше чисто додавање за Мегваер, но секој пат наместо тоа избираше опција да ја оттргне топката од голот и Мегваер.

Во една ситуација, Де Хеа дури и ја исфрли топката во аут иако сам увиде дека Мегваер е слободен, но очигледно беше побезбедно да ја извади топката надвор од границите отколку во нозете на капитенот.

Навивачите на Јунајтед разбраа што прави Де Геа во текот на целиот натпревар и рекоа дека тоа е многу подобра опција отколку топката да оди за Мегваер, кој очигледно не е ни блиску до неговото ниво на кое беше додека играше за Лестер.

Реклама

Facebook