Connect with us

Други спортови

Пофалби од поранешниот ривал: „Хамилтон е најталентираниот возач во историјата на Формула 1“

Луис Хамилтон и Нико Розберг се големи ривали уште од детството. Се започна во серијата картинг и се пресели во Формула 1.

Хамилтон и Розберг беа заедно во Мерцедес неколку години. Токму германскиот возач е единствениот кој успеа да ја преземе титулата светски шампион во хибридната ера, барем досега.

Во меѓувреме, Луис собори многу рекорди, а најмногу бројот на победи (100) и пол позиции (102) и затоа често го споредуваат со Михаел Шумахер.

“Луис е неверојатен природен талент. Мислам дека тој е веројатно најталентираниот возач досега. Има феноменален инстинкт”, рече Розберг.

“Има голема разлика во трудољубивоста. Луис мрази да тестира, а Михаел тестираше секој ден, иако беше седумкратен шампион. Но, знаеше дека секогаш има што да се научи. Тоа беа трудољубивост и страст”, изјави поранешниот светски шампион.

Хамилтон оваа година се бори за осмата светска титула. На шест трки пред крајот зад водечкиот Макс Верстапен (Ред Бул Хонда) заостанува шест бода.

Реклама

Facebook

Реклама