Connect with us

Фудбал

Поранешниот тренер на Марсеј ја презема школата на Олимпијакос

Поранешниот селектор на францускиот Олимпик (Марсеј) Жозе Аниго е назначен за директор на академијата на грчкиот Гранд Олимпијакос , изјави менаџерот Јанис Дијамантидис за БТА. Последен пат Аниго беше шеф на скаутската единица на англискиот Нотингем Форест , но тој го напушти овој клуб. Амбицијата на 61-годишниот Аниго е да ја воведе француската фудбалска филозофија во работата со тинејџерите во Олимпијакос и затоа сопственикот Вангелис Маринакис застана на неговата кандидатура.

Ситуацијата во Грција не му е туѓа, бидејќи во 2017-2018 година ги водеше Паниониос и Левадијакос во локалната Суперлига. Хозе Аниго е вистинска легенда во Марсеј , каде што запиша 245 натпревари како фудбалер, а потоа двапати го водеше тимот како главен тренер. Работеше и во најуспешниот туниски тим Есперанс (Тунис). На поранешниот француски репрезентативец Матје Валбуена , исто така, му беше ветено дека ќе се приклучи на академијата на клубот како тренер кога ќе ја заврши кариерата.

Реклама

Facebook