Connect with us

Други спортови

Порториканката доминираше на 100 метри со пречки! (ВИДЕО)

Рано утрово се одржа трка на 100 метри со пречки, а победата и припадна на Јасмин Камачо-Квин.

Атлетичарката од Порторико стигна до олимпискиот рекорд во полуфиналето со време од 12,26, а одличната форма ја потврди во финалето.

Во понеделникот наутро, Камачо-Квин не беше толку брза, но 12.37 беше недостижен за натпреварот, па без проблеми стигна до злато.

Актуелниот светски вицешампион, Американката Кендра Харисон (28), освои сребро со 12,52, и Јамајканката Меган Тапер (27) со бронза со 12,55.

Патем, за Камачо-Квин ова се вторите олимписки игри и првиот медал откако беше дисквалификувана во Рио во 2016 година откако го собори меѓуножјето.

Facebook