Connect with us

Фудбал

Последен спринт до Скудетото: Програмата на Милан и Интер до крајот на сезоната во Серија „А“

До крајот на сезоната во Серија А остануваат уште само 4 кола, а интригантна ќе биде не само битката за првото место, туку и борбата за распределба на местата од петто до осмо. На дното на рангирањето се и прашањата кои чекаат да добијат одговор, бидејќи Салернитана изненадувачки крена глава неодамна и сега има сериозни шанси за спас. Претставниците на Топ 4 се јасни, но најважното прашање кое неминовно најмногу ги возбудува навивачите на Калчото е поврзано со „дуелот“ за Скудетото што се одигра меѓу градските ривали Милан и Интер , откако Наполи веќе вееше белото знаме.

По поразот на Интер од Болоња со 1:2 во средината на неделата, „нероаѕурите“ и „росонерите“ веќе имаат изедначен број натпревари, а Милан остана на првото место со 2 бода пред актуелниот шампион. Треба да се има предвид дека Милан оваа сезона има предност во директните натпревари, па доколку двете екипи завршат со еднакви бодови, тоа нема да му помогне на Интер . Со други зборови, Милан можеше да си дозволи реми. Но, не повеќе од тоа. Да видиме каде двете екипи би можеле да погрешат и да загубат бодови до крајот на првенството.

Програмата предвидува двете екипи да имаат по две домаќинства и две гостувања. Патот на „росонерите“ до трофејот изгледа малку покомплициран од оној на „нероаѕурите“, бидејќи момците на Стефано Пиоли ќе мора да ги одмерат силите, иако дома, со Фиорентина и Аталанта, кои се борат за место на европските клупски турнири. „Виолетовите“ од Фиренца западнаа во мини-криза, бидејќи во последните два меча претрпеа порази од Салернитана и Удинезе. Поразот со 0-4 од Удинезе сред Артемио Франци беше шокантен, но неодамна тимот од Фиренца го совлада Наполи како гостин и Милан треба да биде на штрек. Следен натпревар на лидерот во поредокот е против осцилирачката Фиорентина. Гостувањата на Милан исто така тешко дека ќе бидат прошетка во парк – против Верона и во последното коло против незгодниот за сите великани во Италија Сасуоло.

Што се однесува до Интер, ривалите на тимот предводен од Симоне Инзаги изгледаат полесни, но меѓу нив има тимови кои се борат да останат во елитата. Такви се Каљари и Сампдорија, иако Џеновјаните кои во последното коло гостуваат на „Џузепе Меаца“ во оваа фаза се 5 бода над зоната за испаѓање. Каљари се бори со нокти и заби за опстанок, претпоследното коло му гостува на Интер на Сардинија и сигурно ќе се обиде да го земе максималниот број на бодови. Останатите два натпревари на Интер се на гости кај Удинезе и домаќин на Емполи.

Програмата на Милан и Интер до крајот на сезоната во Серија А:

35. коло:

1 мај

Милан – Фиорентина

Удинезе – Интер

36 коло:

6 мај

Интер – Емполи

8 мај

Верона – Милан

37 коло:

15 мај

Милан – Аталанта

Каљари – Интер

38 коло

22 мај

Интер – Сампдорија

Сасуоло – Милан

Реклама

Facebook