Connect with us

Фудбал

Последниот натпревар оваа година би можел да урне четири екипи на табелата во Шпанија

Денеска е последниот натпревар во 2021 година во однос на најдобрите пет европски лиги.

Ова е натпреварот од 19. коло во шпанската Примера, а на Местаља во Валенсија домаќинот ќе го пречека тимот на Еспањол.

Домашните се фаворит на овој меч, а ќе имаат голем мотив – годината да ја завршат на 4. место кое води во Лигата на шампионите.

Валенсија моментално е на 8. место со 28 бодови, но над нив Барселона има исто толку, Реал Сосиедад и Атлетико Мадрид имаат бод повеќе, додека на 4. место е Рајо Ваљекано со 30. Значи, сите. во случај на победа би ги прескокнала Валенсија.

Во удобна положба е и Еспањол. На 11. место со 23 бода се осум бода над зоната за испаѓање во која се Алавес (15 бода), Кадиз (14) и Леванте (8).

Со победа годината би ја завршиле на 9. место, зад денешниот противник, со исклучок на Атлетик Билбао (24 бода) и Виљареал (25 бода).

Двата тима во пресрет на овој натпревар се соочуваат со голем број повредени играчи. Поради коронавирусот во Валенсија нема да ги има Алдерете, Дијахаби, Гаја, Џејсон и Маркос, поради повреди ќе отсуствуваат Паулиста и Лато, додека Рачиќ е суспендиран. Фоулкие е под знак прашалник поради повреда.

Коронавирусот му направи проблем и на каталонскиот тим, па ќе отсуствуваат Калеро, Гарсија и Вадиљо, а Лопез е повреден.

Како и да е, да уживаме во последниот натпревар од Лига пет во 2021 годин

Реклама

Facebook

Реклама