Connect with us

Тајмаут

Предвидена трагедија: Овој авион не е сигурен

На 21 јануари 2019 година, аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала го загуби животот во авионска несреќа во Ла Манш.

На почетокот на следниот месец, неговото тело беше откриено и за неколку дена беше утврден идентитетот на Сала.

Според The ​​Mirror, Сала починал од труење со јаглерод моноксид пред да се урне авионот.

Би-Би-Си доби застрашувачка снимка од урнатиот пилот на авионот Дејвид Иботсон како му вели на пријател: „Авионот е несигурен, ќе го носам мојот елек за спасување“.

Пилотот раскажува како за време на претходниот лет слушнал чуден силен тресок. „Летав над Ла Манш и слушнав татнеж. Не знам што се случи“, вели самиот Иботсон на снимката.

„Ја искористив можноста да проверам се, ги проверив индикаторите на апаратите. Се беше во ред и го продолжив летот. Но, дефинитивно ми го привлече вниманието“, му рекол Иботсон на еден пријател непосредно пред фаталната несреќа.

За време на повикот, Иботсон исто така се пожали дека левата сопирачка не работи сосема, што може да го направи летот опасен.

„Овој авион треба да се врати во хангарот за поправка. Тоа е многу несигурно“, инсистира Иботсон, а тие само мораа да ги послушаат неговите зборови за да се избегне трагедијата.

Шокантните рекорди продолжуваат. Сала почувствувал дека нешто не е во ред штом се качил во авионот. Тој сподели со своите колеги дека има проблеми со полетувањето од Нант во Кардиф.

По полетувањето, Сала испрати гласовна порака на WhatsApp до своите најблиски во Аргентина. На неа напаѓачот ја изразил својата загриженост за состојбата на авионот во кој се наоѓал.

„Изгледа дека ќе се распадне… Ако не ви се вратам за час и половина…“, вели Сала.

Сепак, трагедијата е неизбежна. Авионот полетува и покрај загриженоста на пилотот и патникот Емилијано Сала. Смртта на фудбалерот е една од најголемите трагедии кои го потресоа спортскиот свет во последните години.

Facebook