Connect with us

Фудбал

Премиерот на Обединетото Кралство го осуди однесувањето на навивачите на Ливерпул

Премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон изрази збунетост и ги критикуваше навивачите на Ливерпул кои ја исвиркаа националната химна пред финалето на ФА Купот викендов. Многу поддржувачи на Мерсисајд беа исклучително гласни за време на химната, што не е ново, но трае од 1980-тите, кога имаше широко социјално незадоволство меѓу жителите на Ливерпул, кои тврдеа дека државата не прави доволно за градот.

„Очигледно, тоа што се случи викендов е голем срам. Особено ако се има предвид дека тоа се случува на 150-годишнината од основањето на ФА Купот, кој треба да ги зближи луѓето, но мал дел реши да постапи на тој начин. “, изјави Џонсон преку неговиот портпарол. Ливерпул го освои трофејот во саботата по изведувањето на пенали против Челзи.

Реклама

Facebook