Connect with us

Фудбал

Продолжува авантурата на Шкендија во Лигата на Европа, Османи со Фелипе бара победа над Дуделанж

Тетовска Шкендија ја продолжува европската авантура во вторник во рамки на Лига на Европа со екипата на Дуделанж од Луксембург. Тренерот на црвено – црните, Ќатип Османи најави поразлична игра од таа со Номе Каљу која ја елиминираше од лига на Шампионите. Османи рече дека на утрешниот натпревар ќе го активира најновото засилување, Бразилецот Фелипе.

-Мислам дека тактиката на играта беше еден од проблемите во играта со Номе Каљу,така што утре, што се однесува до тактиката на играта, ќе биде сосема поинаква, поборбена и поагресивна.  Мислам дека утре Шкендија ќе се бори да го добие барем овој натпревар-истакна Османи.

Капитенот на екипата, Арменд Алими рече дека Шкендија добро ја анализирала противничката екипа, а за утрешниот натпревар побара максимална поддршка од навивачите.

-По тој натпревар, неопходно беше да одржиме состанок меѓу нас играчите, зборувавме за проблемите кои не’ доведоа до тој пораз. Свесни сме дека погрешивме и добро е што утре имаме шанса што побрзо да се вратиме со позитивен резултат. Очекуваме и навивачите во што поголем број-вели Алими.

Интересен е фактот што со фрлената жрепка Шкендија повторно може да се соочи со екипата на Номе Каљу. Но за да се случи тоа, Шкендија треба да го елиминира Дуделанж, а Номе Каљу да го елиминира Селтик со кој игра во рамки на Лига на Шампионите.

Натпреварот Шкендија – Дуделанж ќе се одигра утре од 17:55 на арената “Тодор Проески“ во Скопје.

РЕПОРТЕР: МЕВЉУДИН ИМЕРИ

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com