Connect with us

Фудбал

Прогласен Тимот на годината на УЕФА, Реал со најмногу претставници

Европската фудбалска централа УЕФА го објави Тимот на 2018 година, составен од најдобрите играчи во европски тимови за изминатите 12 месеци. Гласањето зависи целосно од навивачите, откако 168.543 лица го дале својот глас на сајтот на УЕФА.

Европскиот клупски шампион Реал Мадрид е со најмногу претставници – 4-ца, без да се брои Роналдо, кој го напушти тимот во текот на летото. На овој начин мадриѓани го надминуваат крвниот непријател Барса по вкупен број фудбалери на оваа листа во историски план, откако веќе се број 1 во овој поглед со 48 играчи, а каталонците со 47.

Од поединечни земјите, најмногу фудбалери во ова издание има светскиот првак од Светското првенство 2018, Франција – три.

2018 UEFA
Team of the year

#Ronaldo in the Team of the Year UEFA for the 13th time in career pic.twitter.com/GlfVzfZQ7K

— FootballInfoData (@FInfodata)
January 11, 2019″>

Еве го и Тимот на УЕФА за 2018:

Голман

Марк-Андре тер Штеген (Барселона / Германија) – 30,4 отсто од гласовите

Дефанзивци

Серхио Рамос (Реал Мадрид / Шпанија) – 49,7 отсто од гласовите
Вирџил Ван Дајк (Ливерпул / Холандија) – 46,2 отсто од гласовите
Рафаел Варан (Реал Мадрид / Франција) – 44,9 отсто од гласовите
Марсело (Реал Мадрид / Бразил) – 61,1 отсто од гласовите

Среден ред

Лука Модриќ (Реал Мадрид / Хрватска) – 68,5 отсто од гласовите
Н`голо Канте (Челзи / Франција) – 53 отсто од гласовите
Еден Азар (Челзи / Белгија) – 57,9 отсто од гласовите

Напаѓачи

Килијан Мбапе (Пари Сен Жермен / Франција) – 38,6 отсто од гласовите
Лионел Меси (Барселона / Аргентина) – 63,7 отсто од гласовите
Кристијано Роналдо (Јувентус / Португалија) – 64,3 отсто од гласовите.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com