Connect with us

Други спортови

Протече писмото на директорот на Австралија опен: Пред еден месец знаевме дека Новак нема да игра

Новак Ѓоковиќ е централна тема во сите светски медиуми, а британски Дејли Мејл попладнево објави многу интересни детали од писмото што сојузниот министер за здравство на Австралија го испрати до Тениската асоцијација и организаторите на првиот Грен слем.

Во мејлот јасно стои дека претходната инфекција со Ковид не е доволна за тенисерите да добијат ослободување од вакцинација, што му создаде проблем на Новак Ѓоковиќ и го спречи да влезе во земјата, пишува „Дејли мејл“ и пренесува „Телеграф“.

Најдобриот светски тенисер пристигна во Мелбурн во средата доцна навечер за да ја одбрани шампионската титула, но беше запрен на влезот во земјата со тврдење дека не му е одобрено лекарското ослободување, иако претходно доби гаранции од организаторите и помина две панели.

Писмо испратено од министерот Грег Хант до извршниот директор на Австралија опен, Крег Тили, се појави кон крајот на ноември, покажувајќи дека организаторите биле навреме предупредени дека играчите нема да можат да влезат во земјата иако неодамна се заразиле со коронавирусот.

„Пограничните сили на Австралија ги советуваат луѓето да бидат целосно вакцинирани, како што е препорачано од ATAGI (Националната управа за вакцини) за да можат слободно и без карантин да влезат во земјата“, се вели во писмото.

– Што се однесува до вашето конкретно прашање, можам да потврдам дека лицата кои имале корона во изминатите шест месеци и сакаат да дојдат во Австралија од други континенти, но не примиле две дози вакцина одобрена кај нас, нема да се сметаат целосно вакциниран – го предупреди Хант.

Како што пишува Дејли Мејл, ова писмо требало да му овозможи на Австралија Опен навреме да ги извести Ѓоковиќ и другите тенисери кои имаат намера да дојдат на Австралија опен невакцинирани, за да немаат проблеми на влезот во земјата.

Според нив, Ѓоковиќ бил убеден дека потврдата дека имал корона во изминатите шест месеци ќе биде доволна за да влезе во Австралија без вакцината, но, како што видовме, тоа не се случи.

Дали Крег Тили и раководството на Австралија опен навреме му го претставија на Новак сето ова, останува сомнеж. Сигурно е само дека имиџот на најдобриот тенисер во светот е значително нарушен

Реклама

Facebook

Реклама