Connect with us

Други спортови

Прва победа на Астон Вила

По двата воведни порази фудбалерите на Астон Вила ја впишаа првата победа во новата сезона, на отворањето од третото коло во петокот вечерта на домашен терен го совладаа Евертон со 2:0.

Погодоците за некогашениот европски шампион, кој се врати во Премиер лигата по три години, ги постигнаа Весли Мораес во 21 и Андав Ел Гази во петтата минута од судиското продолжение.

За Евертон ова беше првиот пораз во првенството, по победата и ремито во првите две средби.

Во сабота на распоред се натпреварите Норич – Челзи, Брајтон – Саутемптон, Манчестер Сити – Кристал Палас, Вотфорд – Вест Хам, Шефилд – Лестер а во вечерниот термин се игра дербито Ливерпул – Арсенал. Во недела програмата ја отвора Борнмунт – Манчестер Сити, Тотенхем – Њукасл и Волфс – Барнли.

Извор: Нетпрес

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама