Connect with us

Други спортови

Првиот голем скандал на Олимписките игри во Токио! (ВИДЕО)

Во пресрет на почетокот на атлетската програма на Олимписките игри во Токио, се случи првиот голем скандал.

Спортистката од Нигерија Блесинг Окагбаре беше позитивна за Бургас, супстанција која го подобрува хормонот за раст. 32 годишната спортистка беше тестирана пред 12 дена.

Окагбаре беше откриена многу брзо, но таа имаше време да го истрча квалификантот Турчин на 100 метри во петокот и со време од 11.05 доминираше во својата група и беше еден од фаворитите за финалето.

Причината зошто таа доби лиценца за трка е тоа што тестовите за допинг се анализираат во Европа. Ова беше направено доцна синоќа, па со оглед на временската разлика во споредба со Токио успеа да настапи во квалификациите.

Светската атлетска организација ја суспендираше нигериската атлетичарка веднаш по добивањето на резултатите, и таа повеќе не е на списокот на учесници на полуфиналните трки.

На Олимпијадата во Пекинг 2008 година, Окагбаре освои сребро. Долго време таа комбинираше скокање со брзина, но оваа година одлучи само да трча. Нејзиното најдобро време беше 10,89.

Инаку, хормонот за раст има анаболна функција и согорува маснотии. Наводно, согорува маснотии, ја зголемува мускулната маса, ја зголемува силата на спортистите и помага при закрепнување. Се разбира, тоа е на листата на забранети супстанции на WADA.

Скандалот со допинг повторно и нанесе сериозен удар на Нигерија, бидејќи 10 спортисти кои не ги исполниле анти-допинг барањата што ги бара земјата веќе се дома.

 

Facebook