Connect with us

Кошарка

Пул избувна и им ја донесе шестата победа на Голден Стејт Вориорс

НБА шампионот Голден Стејт Вориорс го совлада Сан Антонио Спарс со 132-95 во Чејс Центарот. За успех, експлодираше најагресивниот Џордан Пул со 36 поени.

Предност во текот на целиот состанок имаше Голден Стејт, кој на полувремето успеа да извлече предност од 16 поени разлика – 61:45. Во второто полувреме се одржуваше статус кво, а Вориорс успеаја да го зголемат водството и со тоа си го честитаа крајниот успех – 132:95.

Најефикасен кај Голден Стејт Вориорс беше Џордан Пул, кој постигна 36 поени. Во успехот помогна Стеф Кари со 16 поени, 4 скока и 4 асистенции.

Сите резултати од НБА минатата ноќ:

Детроит Пистонс – Торонто Репторс 111:115

Орландо Меџик – Шарлот Хорнетс 105:112

Бостон Селтикс – Оклахома Сити Тарнер 126:122

Мајами Хит – Феникс Санс 113:112

Милвоки Бакс – Атланта Хокс 106:121

Хјустон Рокетс – Лос Анџелес Клиперс 106:122

Facebook

Реклама